Menu Close

Sayın Ziyaretçi,

Glüten Hassasiyeti milyonlarca bireyin gerçeğidir ve dolayısıyla glütensiz bir yaşamın dileyen herkes için maddi olarak karşılanabilir olması gerekir. Glutenova bu gerçeği benimseyerek, yüksek ayrıcalıklara sahip olmadan da farkında ve sağlıklı yaşamın mümkün olduğunu anlatmak için kuruldu ve siz iyi insanların ellerine bırakıldı.

Eğer bugün size ulaşmayı başardıysa, yarın daha fazla kişiye ulaşmayı başaracak ve gün geçtikçe büyüyecek. Glutenova, bir gün – çok uzak da değil – gerçekten de daha az şanslı olan insanların hayatlarına olumlu etki yapabilecek ve onların yaşamlarını iyileştireceğine inanır.

Sadece tek bir amaç var: <Çölyak ve Çölyak Dışı Glüten Hassasiyeti dolayısıyla birçok insanın glütensiz yaşamaları zorunludur ve bu yüzden “Glütensiz Yaşamak” maddi olarak karşılanabilir olmalı.

Kurucular

Dear Visitor,

Gluten Sensitivity is the reality of millions of individuals, therefore living gluten-free should be at everyone’s reach and should be affordable. Glutenova is founded on the fact that people should be able to have healthy lives without having high privileges and left to the hands of good people like yourself.

If it was able to reach you today and made you aware of the cause, tomorrow it will reach more people – that it will grow over time. Glutenova has a dream that some day – not far from now – it would really be able to help those with less chance and have a positive impact in their lives.

There is one single cause: Due to , lots of people must live gluten-free lifes, therefore “Living Gluten-free” should #beaffordable. 

 

Founders